• Aktualności

      • Klasa I poznaje zasady zdrowego odżywiania

      • Uczniowie klasy I poznawali zasady zdrowego żywienia. Wiedzą już, że jest ono jednym z najważniejszych czynników wpływających na rozwój człowieka i utrzymanie przez niego dobrego stanu zdrowia. Ma ono ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży. Podsumowaniem lekcji było wspólne przygotowanie zdrowego śniadania. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

      • Podsumowanie zbiórki karmy dla zwierząt

      • Jak co roku w naszej szkole Samorząd Uczniowski zorganizował zbiórkę karmy dla zwierząt przebywających w schronisku w Zamościu pod hasłem " Podaj łapę". Zebraliśmy kilkadziesiąt kilogramów karmy tak bardzo potrzebnej bezdomnym zwierzętom. Cieszymy się, że wielu uczniów odpowiedziało na nasz apel. Dlatego dziękujemy serdecznie wszystkim uczniom i rodzicom za włączenie się w zorganizowaną akcję charytatywną. Dzielenie się tym co mamy to dobry nawyk.

      • bohaterON

      • Nasza szkoła przystąpiła kolejny raz do akcji

        BohaterON- włącz historię

       Uczniowie i harcerze redagowali życzenia dla żyjących Powstańców , w których dziękowali za ofiarną walkę w obronie stolicy.Uczniowie  klasy VII i VIII  obejrzeli  film opowiadający o przebiegu Powstania Warszawskiego ,  poznali także biogramy żyjących Powstańców i ich wspomnienia z obrony stolicy i walki z okupantem. 

       Lekcje  historii, zajęcia z wychowawcą pozwoliły wprowadzić uczniów w tematykę Powstania Warszawskiego i poznać  losy Powstańców. Dzięki dostępnym materiałom, uczniowie mogli poznać historie Swoich rówieśników.     Działania plastyczno-literackie poprzedzone były szeregiem lekcji o tematyce patriotycznej, uświadamiających ogromną rolę i poświęcenie uczestników Powstania Warszawskiego. Uczniowie oglądali dostępne filmy edukacyjne, słuchali słuchowiska, słuchali wywiadów z Powstańcami oraz wykładów swoich nauczycieli, włączali się w pogadanki i dyskusje na temat udziału w Powstaniu Warszawskim młodych ludzi. Z zainteresowaniem czytali biogramy Powstańców, oglądali prezentacje multimedialne na temat Powstania Warszawskiego.Uczniowie wyrazili swój hołd bohaterom oraz podziękowali, że dzięki Nim mogą żyć, rozwijać się , uczyć się języka ojczystego, bawić się w wolnej Polsce.

       Udział w kampanii BohaterON – włącz historię dał szansę na nawiązanie dialogu pokoleń i pozwolił wyrazić wdzięczność, szacunek i pamięć, o tych którzy  walczyli o wolną Polskę.

      • ANDRZEJKI

      • Andrzejki to idealna chwila do zabaw i wróżb tuż przed nadchodzącym adwentem.

       Z tej okazji  24 listopada 2022 r. w naszej szkole odbyła się Zabawa Andrzejkowa.

       Zgodnie z tradycją na imprezie nie zabrakło wróżb i wspólnych zabaw.

       Do tańca przygrywał DJ., przy którego muzyce wszyscy świetnie się bawili.

       Rodzice zadbali o poczęstunek.

       Uczniowie zakończyli imprezę w doskonałych humorach.

      • XXIII EDYCJA AKCJI GÓRA GROSZA

      • Od dnia 01.11.2022r. na terenie naszej szkoły trwa akcja " Góra grosza". Organizatorem akcji jest Towarzystwo Nasz Dom.

       Zebrane pieniądze przeznaczone są dla potrzebujących dzieci. Zbiórkę będą prowadzili przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego.

       Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji.

        

      • Wyjazd do kina

      • W piątek 18.11 przedszkolaki i uczniowie klas 1-3 wybrali się na spektakl filmowy pt. „Nel i tajemnica Kurokota” do kina „Stylowy” w Zamościu. Po seansie filmowym udaliśmy się do restauracji McDonalda, w której zjedliśmy ciepłe przysmaki lubiane przez wszystkie dzieci. Wyjazd był miłą przygodą, a nasze dzieci spisały się na medal grzecznym i kulturalnym zachowaniem w kinie, jak i w restauracji.

      • Udział w Gminnych Obchodach Święta Niepodległości

      • 11 listopada 2022r. społeczność szkolna z Pocztem Sztandarowym Publicznej Szkoły Podstawowej im. św. Antoniego  z Padwy w Radecznicy wzięła udział w Gminnych Obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie klas IV – VIII  pod opieką Pani Barbary Rudnickiej, Pani Anny Krukowskiej oraz Pana Waldemara Paska przedstawili w Bazylice św. Antoniego z Padwy w Radecznicy montaż słowno-muzyczny wprowadzając zgromadzonych w atmosferę refleksji patriotycznej. W uroczystościach uczestniczyli również Zuchy z 17. Radosnej Gromady i Harcerze z Drużyny Harcerskiej działającej przy naszej szkole.

      • Akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości

      • Dzisiaj odbyła się uroczysta akademia  z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Akademię przygotowali uczniowie z klas IV – VIII pod opieką Pani Barbary Rudnickiej, Pani Anny Krukowskiej oraz Pana Waldemara Paska. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Listopad to szczególny miesiąc w którym należy pielęgnować wartości patriotyczne i zainteresować dzieci historią opowiadającą o walkach Polaków, którzy własną krwią i ofiarą życia dali przykład światu, jak należy bronić wolności i niepodległości.

       Na zakończenie  Pani dyrektor Ewa Maj wręczyła  uczniom nagrody, dyplomy i drobne upominki za udział w  konkursie plastycznym „ Kolory niepodległości”. Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział  w konkursie a zwycięzcom gratulujemy!

      • Gala finałowa Konkursu plastycznego "Kolory Niepodległości" i Konkursu historycznego "Wolna Niepodległa"

      • W środę 09.11.2022 r. w Kinie Stylowy w Zamościu odbyła się uroczysta gala podsumowująca konkursy " Kolory Niepodległości" i " Wolna - Niepodległa". Organizatorem konkursów był Poseł na Sejm RP Tomasz Zieliński pod honorowym patronatem Premiera Mateusza Morawieckiego.

       Miło nam poinformować, że w uroczystej gali uczestniczyła również uczennica klasy II Aleksandra Łukasik, która zdobyła wyróżnienie w kategorii klas I - IV.

       Gratulujemy Oli i życzymy dalszych sukcesów.

      • Góry Świętokrzyskie „Śladami St. Żeromskiego i H. Sienkiewicza na Ziemi Świętokrzyskiej"”

      • 25 i 26 października 2022 r. 36 uczniów klas IV-VIII z Publicznej Szkoły Podstawowej im. św. Antoniego z Padwy w Radecznicy uczestniczyło w wycieczce w dofinansowanej przez rządowe przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”. Góry Świętokrzyskie to najbardziej zaczarowane góry w Polsce.  Tu przeplata się przyroda z architekturą, a w każdym zakątku czujemy ducha historii. Daje  nam to razem najlepszych smaków  mieszankę turystyczną! Program naszej wycieczki obejmował zwiedzanie ruin zamku Krzyżtopór który według legendy wzniesiony był na wzór kalendarza, następnie meleksami wjechaliśmy na Święty Krzyż. W kościele Świętej Trójcy zwiedziliśmy min. Kaplicę Oleśnickich z relikwiami Krzyża Świętego i krypty. Mimo panującej mgły z galerii widokowej podziwialiśmy fragment gołoborza na Łysej Górze. W pierwszym dniu naszej wycieczki zdobyliśmy również najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich Łysicę(614m n.p.m.). W drugim dniu zwiedziliśmy Dworek Stefana Żeromskiego w Ciekotach oraz Muzeum Henryka Sienkiewicza(letnią rezydencję) w Oblęgorku. Podziwialiśmy eksponaty znajdujące się w dworku, który H. Sienkiewicz otrzymał w darze od narodu polskiego w 1900r.. Zwiedziliśmy też pomnik przyrody – dąb Bartek. Następnie w ruinach zamku w Chęcinach wysłuchaliśmy historii tego miejsca przedstawionej przez przewodnika,  warowny zamek został wzniesiony na skalnej grani wysokiego wzgórza (355 mn.p.m.). W czasie wycieczki obejrzeliśmy wiele wspaniałych i ciekawych miejsc, które są elementem dziedzictwa kulturowego i historycznego naszego kraju. Zmęczeni ale zadowoleni wyruszyliśmy w drogę do domu. Podczas wycieczki do jej dokumentowania wykorzystaliśmy sprzęt zakupiony w ramach programu #Laboratoria Przyszłości.

      • Wycieczka do Muzeum bombek w Nowej Dębie i Sandomierza w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”

      • 27 października uczniowie klas I-III wraz z nauczycielami wybrali się do pierwszego w świecie Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Po wejściu na halę wystawową wszyscy, a zwłaszcza dzieci były pod ogromnym wrażeniem, gdyż naszym oczom ukazała się hala przystrojona różnorodnymi światełkami, bombkami i ozdobami.
       Następnie pod opieką Pani przewodnik oglądaliśmy stanowiska z choinkami z różnych części świata i epok, podziwialiśmy setki unikatowych i niepowtarzalnych ozdób. Mieliśmy możliwość obejrzenia procesu wyrobu ozdób choinkowych oraz pracownię  ich ręcznego malowania. Dzieci mogły poobserwować pracę pań, które były odpowiedzialne za zdobienie ręczne bombek. Przekonały się, że ta czynność wymaga nie tylko talentu ale też ogromnej cierpliwości. Atrakcyjnym punktem wycieczki były warsztaty plastyczne, podczas których dzieci ozdabiały bombki według własnego pomysłu. 

       Na pamiątkę pobytu w fabryce każdy uczestnik wycieczki otrzymał bombkę, własnoręcznie wykonaną podczas warsztatów oraz bombkę ze swoim imieniem.

       Następnie zwiedziliśmy Sandomierz. Na Rynku oglądaliśmy renesansowe kamieniczki ratusz, Bramę Opatowską. Jesienny spacer ulicami miasta ubogaciła piękna słoneczna pogoda. Największym zainteresowaniem cieszyła się jednak Zbrojownia Rycerska Ziemi Sandomierskiej, gdzie w zabawny i przystępny dla dzieci w tym wieku sposób wysłuchaliśmy legendy o dzielnej Helenie, która uratowała miasto przed Tatarami. W Zbrojowni  dzieci podziwiały zbroje, miecze rycerskie, katownię oraz różne narzędzia tortur, które mogliśmy dotknąć i zakładać na siebie zbroje rycerskie- były to niesamowite wrażenia. Po intensywnym zwiedzaniu wszyscy uczestnicy wycieczki udali się na smaczny posiłek w Karczmie Zamkowej. Posileni poszliśmy na rynek kupić pamiątki z Sandomierza. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni powróciliśmy do domu.

      • SZKOŁA PAMIĘTA 2022

      • Po raz kolejny uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki #SzkołaPamięta. W ramach akcji odwiedziliśmy i uporządkowaliśmy lokalne miejsca pamięci którymi są: Krypta pod Bazyliką św. Antoniego w Radecznicy, w której spoczywają szczątki Żołnierzy Wyklętych; Cmentarz wojenny z I wojny światowej; mogiły nauczycieli znajdujących się na Starym cmentarzu oraz Pomnik upamiętniający uczestników walk z faszyzmem niemieckim. Uczniowie palili znicze i wspominali osoby ważne dla naszej wspólnoty. Dzięki uczestnictwu w działaniach młodzi ludzie kształtują postawę patriotyczną i pielęgnują pamięć o bohaterach naszej wolności.

      • Październik miesiącem Różańca Świętego

      • Miesiąc październik poświęcony jest Maryi i pięknej modlitwie różańcowej, modlitwie prostej, a zarazem kompletnej pod każdym względem. W różańcu łączą się i uzupełniają wszystkie rodzaje modlitwy: uwielbienie, pochwała, błaganie, wstawiennictwo, dziękczynienie. Zuchy kierując się pierwszym z praw zucha „ZUCH KOCHA BOGA I POLSKĘ” pamiętają i uczestniczą w tej pięknej modlitwie.

      • PRZEKAZANIE ZUCHÓW DO DRUŻYNY HARCERSKIEJ

      •  

       W życiu każdego zucha pojawia się czas, kiedy przechodzi on do drużyny harcerskiej. Jest to bardzo ważny moment zarówno dla Gromady Zuchowej, jak i dla Drużyny Harcerskiej. Zuchy, które skończyły III i IV klasę pożegnały się ze swoją Gromadą i zaczynają już stawiać pierwsze kroki na Harcerskiej ścieżce. 

       Jeszcze ostatni pląs, pożegnanie z drużynową, symboliczne spalenie karteczek z imionami w ognisku, oddanie beretów i chust zuchowych oraz przełożenie znaczka zucha na prawą patkę przejście pod zuchowym szpalerem… a po drugiej stronie, hymn harcerski, przywitanie się z drużynową, przekroczenie tlącego się pniaczka, przybicie gwoździami karteczek z imionami harcerzy, otrzymanie nowych beretów i chust, przypięcie lilijki na lewą patkę. 

       Jakże wymowne są te symbole. Wczoraj jeszcze Zuchy, dziś już Harcerze. Obejrzyjcie z nami jak wyglądała ta niezwykła uroczystość. Czuwaj!

        

       Link do filmu: https://fb.watch/goMQA9pAs3/

      • Pasowania nadszedł czas, uczniem będzie każdy z nas!

      • Uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych wpisała się na stałe w kalendarz uroczystości szkolnych. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców. Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności przed przybyłymi gośćmi. Na uroczystość przybyli Wójt Gminy Radecznica Pan Marian Szuper, Sekretarz Gminy Radecznica Pani Edyta Dubiel, Pani Dyrektor Ewa Maj, rodzice, nauczyciele i uczniowie klasy II i III. Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów oraz akt pasowania na ucznia. Pierwszoklasiści otrzymali mnóstowo upominków od zaproszonych gości i rodziców. Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Serdecznie dziękujemy za przybycie na uroczystość Panu Wójtowi i Pani Sekretarz, a rodzicom za przygotowanie poczęstunku.

      • Harcerski Różaniec

      • 24 października Drużyna harcerska działająca przy Publicznej Szkole Podstawowej im. św. Antoniego z Padwy prowadziła modlitwę różańcową w Bazylice św. Antoniego w Radecznicy. Dzieci kierując się prawem harcerskim ZHR, które mówi „Harcerz służy Bogu i Polsce i sumiennie spełnia swoje obowiązki”, wiernie idą drogą harcerską do bram świętości.

      • Dzień Papieski

      • ,,Jeśli jednak prawda jest we mnie, musi wybuchnąć. Nie mogę jej odepchnąć, bo inaczej odepchnąłbym sam siebie”

                                                                                                                                                                 Jan Paweł II

       21 października 2022 r., w przeddzień liturgicznego wspomnienia Św. Jana Pawła II, w naszej szkole odbyła się akademia z okazji XXII Dnia Papieskiego, który w tym roku obchodzony jest pod hasłem ,,Blask prawdy”.

       Bogaty montaż słowno–muzyczny przypomniał nam najważniejsze wartości w życiu człowieka. Uczniowie przybliżyli w nim encyklikę papieża Jana Pawła II  ,,Veritatis splendor”, która głęboko porusza  tematykę  Miłości, Wolności i Prawdy.

       Młodzi artyści zaśpiewali ukochaną przez Papieża pieśń ,,Barka” oraz hymn napisany na 100-lecie urodzin Jana Pawła II - ,,Nie zastąpi Ciebie nikt”.

       W naszych głośnikach rozbrzmiewał żywy i wciąż aktualny głos naszego Wielkiego Papieża.

       Mamy nadzieję, że hołd oddany Świętemu Janowi Pawłowi II oraz pochylenie się nad tym, co najważniejsze przyniesie dobry owoc w życiu każdego z nas.

      • 20 października - Dzień krajobrazu 2022

      • Krajobraz to przestrzeń, w której żyjemy. Na krajobraz składają się zarówno elementy środowiska przyrodniczego, kulturowego, jak i przestrzenie ukształtowane przez działalność człowieka.

       Zależy nam, aby otaczający nas krajobraz był piękny i harmonijny, aby przyczyniał się do podnoszenia jakości naszego życia, wpływając na nasze samopoczucie, dając poczucie bezpieczeństwa, ułatwiając tworzenie i utrzymywanie więzi społecznych, inspirując i motywując nas do działania.

       W świetle Europejskiej Konwencji Krajobrazowej krajobraz definiowany jest jako „obszar, postrzegany przez ludzi, którego charakter jest wynikiem działania i interakcji czynników przyrodniczych i/lub ludzkich;”. Często zapominamy jednak, że postrzeganie odnosi się do znacznie szerszego zakresu odbierania rzeczywistości niż tylko wzrokowego. Krajobrazów doświadczamy bowiem poprzez wszystkie zmysły, jawią się nam one jako suma zmysłowych doznań.

       Właśnie dlatego tegoroczny temat Dnia Krajobrazu brzmi: Krajobraz: doświadczam w pełni.

       W ten sposób Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska pragnie zwrócić uwagę na multisensoryczny charakter krajobrazu, którego odbiór zależy od bardzo wielu czynników i wrażliwości poszczególnych zmysłów. Krajobraz można zobaczyć, usłyszeć, powąchać, a nawet posmakować go i dotknąć.

       Odbieranie krajobrazu poprzez różne zmysły umożliwia nam doświadczanie go w pełni i nierzadko odkrywanie na nowo.

       Z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska 20 października ogłoszono Dniem Krajobrazu. Data jest nieprzypadkowa – to dzień podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Zgodnie z jej zapisami należy podejmować działania na rzecz podnoszenia świadomości społeczeństwa w zakresie wartości krajobrazów, ich roli i wprowadzanych w nich zmian.

       Z tej okazji uczniowie naszej szkoły wybrali się na krótkie wycieczki, aby bliżej poznać okoliczny krajobraz oraz móc go doświadczyć w pełni korzystając z pięknej jesiennej pogody.
       Uczniowie podczas wyprawy rozpoznawali gatunki drzew iglastych i liściastych, poznawali piętra lasu, a także zasady zachowania się w lesie, jak również zwrócili uwagę na zamiany zachodzące w krajobrazie na przestrzeni wszystkich pór roku i chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami.

      • Próbna ewakuacja w szkole

      • 19 października społeczność naszej szkoły uczestniczyła w próbnej ewakuacji z udziałem strażaków z JOSP w Radecznicy. Celem tych ćwiczeń było uświadomienie przede wszystkim uczniom, a także innym osobom jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia. Cała akcja w wyznaczonym czasie przebiegła bardzo sprawnie i zgodnie z zasadami postępowania w czasie niebezpieczeństw. Po usłyszeniu alarmu - 5 długich dzwonków uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy opuścili budynek szkoły. Strażacy sprawdzili budynek szkoły, czy zostały zachowane wszystkie środki bezpieczeństwa w razie ewakuacji. Uczestnicy akcji doświadczyli najistotniejszych wzorców, gdzie priorytetem był brak paniki, szybkość i zwinność w opuszczeniu terenu zagrożenia oraz wspólnie pomaganie sobie. Na uwagę zasługuje fakt, iż uczniowie, nauczyciele, a także wszyscy pracownicy obsługi, zachowują środki bezpieczeństwa, doskonale znają drogi ewakuacyjne, a także bardzo szybko i sprawnie stawiają się na miejscu zbiórki. Podkreślamy, iż takie alarmy próbne to bardzo ważne kwestie, które przygotowują nas do zachowania odpowiedniego postępowania podczas prawdziwej ewakuacji na wypadek pożaru lub innego zagrożenia. Przeprowadzona akcja była potwierdzeniem, że wszyscy wiedzą, jak się zachować w takich sytuacjach. Po przeprowadzonej akcji pani Dyrektor odwołała alarm a strażacy przeprowadzili praktyczny instruktaż posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym. Dzieci zapoznały się z wyposażeniem wozu strażackiego z drabiną, która była wykorzystana podczas akcji ratowniczej. Serdecznie dziękujemy strażakom z Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Radecznicy za pomoc i współpracę.

      • Zajęcia z robotami

      • Na zajęciach z informatyki nasi uczniowie zaczęli przygodę robotami Edison 2.0 i zestawami klocków Lego Technic. Dwuosobowe zespoły odeszły od komputerów i budowały pierwszego robota. Zadania edukacyjne podejmowane podczas zajęć, wspomagają uczenie myślenia algorytmicznego, intuicji, wyobraźni, kojarzenia, pamięci, spostrzegawczości, rozumowania i wnioskowania. W głównej mierze zajęcia te przygotowują uczniów do programowania robotów EDISON i nauki zdalnej kontroli nad nimi. Warto zauważyć, że uczniowie bardzo dobrze bawią się na tych zajęciach. Rządowy program "Laboratoria Przyszłości" dał naszej szkole możliwość otrzymania wsparcia na zakup w/w pomocy naukowych.