• Aktualności

      • XXIII EDYCJA AKCJI GÓRA GROSZA

      • Od dnia 01.11.2022r. na terenie naszej szkoły trwa akcja " Góra grosza". Organizatorem akcji jest Towarzystwo Nasz Dom.

       Zebrane pieniądze przeznaczone są dla potrzebujących dzieci. Zbiórkę będą prowadzili przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego.

       Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji.

        

      • Góry Świętokrzyskie „Śladami St. Żeromskiego i H. Sienkiewicza na Ziemi Świętokrzyskiej"”

      • 25 i 26 października 2022 r. 36 uczniów klas IV-VIII z Publicznej Szkoły Podstawowej im. św. Antoniego z Padwy w Radecznicy uczestniczyło w wycieczce w dofinansowanej przez rządowe przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”. Góry Świętokrzyskie to najbardziej zaczarowane góry w Polsce.  Tu przeplata się przyroda z architekturą, a w każdym zakątku czujemy ducha historii. Daje  nam to razem najlepszych smaków  mieszankę turystyczną! Program naszej wycieczki obejmował zwiedzanie ruin zamku Krzyżtopór który według legendy wzniesiony był na wzór kalendarza, następnie meleksami wjechaliśmy na Święty Krzyż. W kościele Świętej Trójcy zwiedziliśmy min. Kaplicę Oleśnickich z relikwiami Krzyża Świętego i krypty. Mimo panującej mgły z galerii widokowej podziwialiśmy fragment gołoborza na Łysej Górze. W pierwszym dniu naszej wycieczki zdobyliśmy również najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich Łysicę(614m n.p.m.). W drugim dniu zwiedziliśmy Dworek Stefana Żeromskiego w Ciekotach oraz Muzeum Henryka Sienkiewicza(letnią rezydencję) w Oblęgorku. Podziwialiśmy eksponaty znajdujące się w dworku, który H. Sienkiewicz otrzymał w darze od narodu polskiego w 1900r.. Zwiedziliśmy też pomnik przyrody – dąb Bartek. Następnie w ruinach zamku w Chęcinach wysłuchaliśmy historii tego miejsca przedstawionej przez przewodnika,  warowny zamek został wzniesiony na skalnej grani wysokiego wzgórza (355 mn.p.m.). W czasie wycieczki obejrzeliśmy wiele wspaniałych i ciekawych miejsc, które są elementem dziedzictwa kulturowego i historycznego naszego kraju. Zmęczeni ale zadowoleni wyruszyliśmy w drogę do domu. Podczas wycieczki do jej dokumentowania wykorzystaliśmy sprzęt zakupiony w ramach programu #Laboratoria Przyszłości.

      • Wycieczka do Muzeum bombek w Nowej Dębie i Sandomierza w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”

      • 27 października uczniowie klas I-III wraz z nauczycielami wybrali się do pierwszego w świecie Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Po wejściu na halę wystawową wszyscy, a zwłaszcza dzieci były pod ogromnym wrażeniem, gdyż naszym oczom ukazała się hala przystrojona różnorodnymi światełkami, bombkami i ozdobami.
       Następnie pod opieką Pani przewodnik oglądaliśmy stanowiska z choinkami z różnych części świata i epok, podziwialiśmy setki unikatowych i niepowtarzalnych ozdób. Mieliśmy możliwość obejrzenia procesu wyrobu ozdób choinkowych oraz pracownię  ich ręcznego malowania. Dzieci mogły poobserwować pracę pań, które były odpowiedzialne za zdobienie ręczne bombek. Przekonały się, że ta czynność wymaga nie tylko talentu ale też ogromnej cierpliwości. Atrakcyjnym punktem wycieczki były warsztaty plastyczne, podczas których dzieci ozdabiały bombki według własnego pomysłu. 

       Na pamiątkę pobytu w fabryce każdy uczestnik wycieczki otrzymał bombkę, własnoręcznie wykonaną podczas warsztatów oraz bombkę ze swoim imieniem.

       Następnie zwiedziliśmy Sandomierz. Na Rynku oglądaliśmy renesansowe kamieniczki ratusz, Bramę Opatowską. Jesienny spacer ulicami miasta ubogaciła piękna słoneczna pogoda. Największym zainteresowaniem cieszyła się jednak Zbrojownia Rycerska Ziemi Sandomierskiej, gdzie w zabawny i przystępny dla dzieci w tym wieku sposób wysłuchaliśmy legendy o dzielnej Helenie, która uratowała miasto przed Tatarami. W Zbrojowni  dzieci podziwiały zbroje, miecze rycerskie, katownię oraz różne narzędzia tortur, które mogliśmy dotknąć i zakładać na siebie zbroje rycerskie- były to niesamowite wrażenia. Po intensywnym zwiedzaniu wszyscy uczestnicy wycieczki udali się na smaczny posiłek w Karczmie Zamkowej. Posileni poszliśmy na rynek kupić pamiątki z Sandomierza. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni powróciliśmy do domu.

      • SZKOŁA PAMIĘTA 2022

      • Po raz kolejny uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki #SzkołaPamięta. W ramach akcji odwiedziliśmy i uporządkowaliśmy lokalne miejsca pamięci którymi są: Krypta pod Bazyliką św. Antoniego w Radecznicy, w której spoczywają szczątki Żołnierzy Wyklętych; Cmentarz wojenny z I wojny światowej; mogiły nauczycieli znajdujących się na Starym cmentarzu oraz Pomnik upamiętniający uczestników walk z faszyzmem niemieckim. Uczniowie palili znicze i wspominali osoby ważne dla naszej wspólnoty. Dzięki uczestnictwu w działaniach młodzi ludzie kształtują postawę patriotyczną i pielęgnują pamięć o bohaterach naszej wolności.

      • Październik miesiącem Różańca Świętego

      • Miesiąc październik poświęcony jest Maryi i pięknej modlitwie różańcowej, modlitwie prostej, a zarazem kompletnej pod każdym względem. W różańcu łączą się i uzupełniają wszystkie rodzaje modlitwy: uwielbienie, pochwała, błaganie, wstawiennictwo, dziękczynienie. Zuchy kierując się pierwszym z praw zucha „ZUCH KOCHA BOGA I POLSKĘ” pamiętają i uczestniczą w tej pięknej modlitwie.

      • PRZEKAZANIE ZUCHÓW DO DRUŻYNY HARCERSKIEJ

      •  

       W życiu każdego zucha pojawia się czas, kiedy przechodzi on do drużyny harcerskiej. Jest to bardzo ważny moment zarówno dla Gromady Zuchowej, jak i dla Drużyny Harcerskiej. Zuchy, które skończyły III i IV klasę pożegnały się ze swoją Gromadą i zaczynają już stawiać pierwsze kroki na Harcerskiej ścieżce. 

       Jeszcze ostatni pląs, pożegnanie z drużynową, symboliczne spalenie karteczek z imionami w ognisku, oddanie beretów i chust zuchowych oraz przełożenie znaczka zucha na prawą patkę przejście pod zuchowym szpalerem… a po drugiej stronie, hymn harcerski, przywitanie się z drużynową, przekroczenie tlącego się pniaczka, przybicie gwoździami karteczek z imionami harcerzy, otrzymanie nowych beretów i chust, przypięcie lilijki na lewą patkę. 

       Jakże wymowne są te symbole. Wczoraj jeszcze Zuchy, dziś już Harcerze. Obejrzyjcie z nami jak wyglądała ta niezwykła uroczystość. Czuwaj!

        

       Link do filmu: https://fb.watch/goMQA9pAs3/

      • Pasowania nadszedł czas, uczniem będzie każdy z nas!

      • Uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych wpisała się na stałe w kalendarz uroczystości szkolnych. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców. Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności przed przybyłymi gośćmi. Na uroczystość przybyli Wójt Gminy Radecznica Pan Marian Szuper, Sekretarz Gminy Radecznica Pani Edyta Dubiel, Pani Dyrektor Ewa Maj, rodzice, nauczyciele i uczniowie klasy II i III. Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów oraz akt pasowania na ucznia. Pierwszoklasiści otrzymali mnóstowo upominków od zaproszonych gości i rodziców. Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Serdecznie dziękujemy za przybycie na uroczystość Panu Wójtowi i Pani Sekretarz, a rodzicom za przygotowanie poczęstunku.

      • Harcerski Różaniec

      • 24 października Drużyna harcerska działająca przy Publicznej Szkole Podstawowej im. św. Antoniego z Padwy prowadziła modlitwę różańcową w Bazylice św. Antoniego w Radecznicy. Dzieci kierując się prawem harcerskim ZHR, które mówi „Harcerz służy Bogu i Polsce i sumiennie spełnia swoje obowiązki”, wiernie idą drogą harcerską do bram świętości.

      • Dzień Papieski

      • ,,Jeśli jednak prawda jest we mnie, musi wybuchnąć. Nie mogę jej odepchnąć, bo inaczej odepchnąłbym sam siebie”

                                                                                                                                                                 Jan Paweł II

       21 października 2022 r., w przeddzień liturgicznego wspomnienia Św. Jana Pawła II, w naszej szkole odbyła się akademia z okazji XXII Dnia Papieskiego, który w tym roku obchodzony jest pod hasłem ,,Blask prawdy”.

       Bogaty montaż słowno–muzyczny przypomniał nam najważniejsze wartości w życiu człowieka. Uczniowie przybliżyli w nim encyklikę papieża Jana Pawła II  ,,Veritatis splendor”, która głęboko porusza  tematykę  Miłości, Wolności i Prawdy.

       Młodzi artyści zaśpiewali ukochaną przez Papieża pieśń ,,Barka” oraz hymn napisany na 100-lecie urodzin Jana Pawła II - ,,Nie zastąpi Ciebie nikt”.

       W naszych głośnikach rozbrzmiewał żywy i wciąż aktualny głos naszego Wielkiego Papieża.

       Mamy nadzieję, że hołd oddany Świętemu Janowi Pawłowi II oraz pochylenie się nad tym, co najważniejsze przyniesie dobry owoc w życiu każdego z nas.

      • 20 października - Dzień krajobrazu 2022

      • Krajobraz to przestrzeń, w której żyjemy. Na krajobraz składają się zarówno elementy środowiska przyrodniczego, kulturowego, jak i przestrzenie ukształtowane przez działalność człowieka.

       Zależy nam, aby otaczający nas krajobraz był piękny i harmonijny, aby przyczyniał się do podnoszenia jakości naszego życia, wpływając na nasze samopoczucie, dając poczucie bezpieczeństwa, ułatwiając tworzenie i utrzymywanie więzi społecznych, inspirując i motywując nas do działania.

       W świetle Europejskiej Konwencji Krajobrazowej krajobraz definiowany jest jako „obszar, postrzegany przez ludzi, którego charakter jest wynikiem działania i interakcji czynników przyrodniczych i/lub ludzkich;”. Często zapominamy jednak, że postrzeganie odnosi się do znacznie szerszego zakresu odbierania rzeczywistości niż tylko wzrokowego. Krajobrazów doświadczamy bowiem poprzez wszystkie zmysły, jawią się nam one jako suma zmysłowych doznań.

       Właśnie dlatego tegoroczny temat Dnia Krajobrazu brzmi: Krajobraz: doświadczam w pełni.

       W ten sposób Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska pragnie zwrócić uwagę na multisensoryczny charakter krajobrazu, którego odbiór zależy od bardzo wielu czynników i wrażliwości poszczególnych zmysłów. Krajobraz można zobaczyć, usłyszeć, powąchać, a nawet posmakować go i dotknąć.

       Odbieranie krajobrazu poprzez różne zmysły umożliwia nam doświadczanie go w pełni i nierzadko odkrywanie na nowo.

       Z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska 20 października ogłoszono Dniem Krajobrazu. Data jest nieprzypadkowa – to dzień podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Zgodnie z jej zapisami należy podejmować działania na rzecz podnoszenia świadomości społeczeństwa w zakresie wartości krajobrazów, ich roli i wprowadzanych w nich zmian.

       Z tej okazji uczniowie naszej szkoły wybrali się na krótkie wycieczki, aby bliżej poznać okoliczny krajobraz oraz móc go doświadczyć w pełni korzystając z pięknej jesiennej pogody.
       Uczniowie podczas wyprawy rozpoznawali gatunki drzew iglastych i liściastych, poznawali piętra lasu, a także zasady zachowania się w lesie, jak również zwrócili uwagę na zamiany zachodzące w krajobrazie na przestrzeni wszystkich pór roku i chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami.

      • Próbna ewakuacja w szkole

      • 19 października społeczność naszej szkoły uczestniczyła w próbnej ewakuacji z udziałem strażaków z JOSP w Radecznicy. Celem tych ćwiczeń było uświadomienie przede wszystkim uczniom, a także innym osobom jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia. Cała akcja w wyznaczonym czasie przebiegła bardzo sprawnie i zgodnie z zasadami postępowania w czasie niebezpieczeństw. Po usłyszeniu alarmu - 5 długich dzwonków uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy opuścili budynek szkoły. Strażacy sprawdzili budynek szkoły, czy zostały zachowane wszystkie środki bezpieczeństwa w razie ewakuacji. Uczestnicy akcji doświadczyli najistotniejszych wzorców, gdzie priorytetem był brak paniki, szybkość i zwinność w opuszczeniu terenu zagrożenia oraz wspólnie pomaganie sobie. Na uwagę zasługuje fakt, iż uczniowie, nauczyciele, a także wszyscy pracownicy obsługi, zachowują środki bezpieczeństwa, doskonale znają drogi ewakuacyjne, a także bardzo szybko i sprawnie stawiają się na miejscu zbiórki. Podkreślamy, iż takie alarmy próbne to bardzo ważne kwestie, które przygotowują nas do zachowania odpowiedniego postępowania podczas prawdziwej ewakuacji na wypadek pożaru lub innego zagrożenia. Przeprowadzona akcja była potwierdzeniem, że wszyscy wiedzą, jak się zachować w takich sytuacjach. Po przeprowadzonej akcji pani Dyrektor odwołała alarm a strażacy przeprowadzili praktyczny instruktaż posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym. Dzieci zapoznały się z wyposażeniem wozu strażackiego z drabiną, która była wykorzystana podczas akcji ratowniczej. Serdecznie dziękujemy strażakom z Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Radecznicy za pomoc i współpracę.

      • Zajęcia z robotami

      • Na zajęciach z informatyki nasi uczniowie zaczęli przygodę robotami Edison 2.0 i zestawami klocków Lego Technic. Dwuosobowe zespoły odeszły od komputerów i budowały pierwszego robota. Zadania edukacyjne podejmowane podczas zajęć, wspomagają uczenie myślenia algorytmicznego, intuicji, wyobraźni, kojarzenia, pamięci, spostrzegawczości, rozumowania i wnioskowania. W głównej mierze zajęcia te przygotowują uczniów do programowania robotów EDISON i nauki zdalnej kontroli nad nimi. Warto zauważyć, że uczniowie bardzo dobrze bawią się na tych zajęciach. Rządowy program "Laboratoria Przyszłości" dał naszej szkole możliwość otrzymania wsparcia na zakup w/w pomocy naukowych.

        

      • Roztrzygnięcie etapu szkolnego konkursu plastycznego "Kolory Niepodległości"

      • W dniu 17 października 2022 r. odbył się I szkolny etap konkursu plastycznego" Kolory Niepodległości", którego organizatorem jest  Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Zieliński,  Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Zamościu oraz Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie. Celem konkursu było wspieranie postaw patriotycznych i szacunku dla symboli narodowych. Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem szczególnie wśród uczniów klas młodszych. W trakcie szkolnych eliminacji wyłoniono trzy prace plastyczne, które zostały  przekazane do etapu powiatowego.

       Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie dziękujemy i gratulujemy a uczestnikom dalszego etapu konkursu życzymy powodzenia.

      • Zbiórka karmy dla zwierząt

      • Już od 29 września 2022 r w naszej szkole ruszyła wielka zbiórka karmy dla zwierząt przebywających w schronisku w Zamościu pod hasłem " Podaj łapę"organizowana przez Samorząd Uczniowski

       Stąd nasza ogromna prośba o pomoc w nakarmieniu czworonożnych przyjaciół.

       Pokażmy jak wielką razem mamy moc !

       Karmę suchą lub mokrą prosimy składać w wyznaczone miejsca w szkole.

       Wszystkim uczniom o wielkich sercach już dziś bardzo dziękujemy za pomoc !

      • Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole

      • W czwartek 13 października w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji na uroczystym apelu spotkali się uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły i rodzice.

       Uczniowie kl. VII i VIII poprzez program artystyczny wyrazili swoje podziękowanie dla nauczycieli z okazji ich święta.

       Serdecznie dziękujemy Rodzicom i Uczniom za życzenia, kwiaty i słodki poczęstunek.

        

       Podczas części artystycznej wykorzystano sprzęt nagłaśniający zakupiony w ramach Programu Laboratoria Przyszłości.

      • Dyskoteka na Dzień Chłopaka

      • 29.09.2022 r. odbyła się dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. W murach naszej szkoły rozbrzmiewała głośna muzyka dzięki sprzętowi nagłośniającemu zakupionemu w ramach Programu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie klas IV-VIII bawili się doskonale.

        

       Już nie możemy doczekać się następnej .....

      • XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

      • Wzorem ubiegłych lat 7 października nasza szkoła przyłączyła się do akcji promującej znajomość tabliczki mnożenia. Przygotowania do tego wydarzenia trwały cały tydzień, od poniedziałku 3 października. Na lekcjach matematyki przypominaliśmy tabliczkę mnożenia oraz wyłoniliśmy szkolnych egzaminatorów. Na holu szkoły powstała gazetka, na której umieściliśmy plakaty promujące akcję oraz materiały z przykładami „ sprytnego mnożenia” większych liczb. Egzaminy pisemne w klasach III – VIII przeprowadziły uczennice z klasy ósmej. Przetestowano 71 uczniów. Spośród nich wyłoniono Klasowych Ekspertów Tabliczki Mnożenia oraz Szkolnego Eksperta Tabliczki Mnożenia. Koordynatorami akcji były nauczycielki matematyki: Pani Anna Krukowska            i Pani Anna Habza. Za rok ponownie przyłączymy się do akcji bo najlepsza jest nauka przez zabawę.

       Wyniki XII edycji akcji w naszej szkole:

       Szkolny Ekspert Tabliczki Mnożenia – Paulina Chmielewska kl. V

       Klasowi Eksperci Tabliczki Mnożenia:

       Wiktoria Błażyńska – kl. III

       Jakub Jachymek – kl. IV

       Pablo Siemczyk – kl. VI

       Izabela Dumała – kl. VII

       Woźnica Aleksandra – kl. VIII

       Gratulujemy wszystkim ekspertom oraz uczniom biorącym udział                                 w  tym wydarzeniu.

      • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

      • „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,

       Jaką sobie ludzkość wymyśliła”

                                                                  Wisława Szymborska

        

       O zaletach czytania wiedzą wszyscy. Czytanie książek to nie tylko ciekawa forma spędzania wolnego czasu, zdobywanie nowej wiedzy, ale również rozwijanie wyobraźni. 

       29 września w naszej szkole odbył się "Dzień Głośnego Czytania"

       Uczniowie klas starszych czytali młodszym kolegom wybrane fragmenty książek dla dzieci. Taka forma czytania to mile spędzony wspólny czas.