• Aktualności

      • Przedstawienie jasełkowe w naszej szkole

      • 20.12.2023 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie świąteczne, na które zuchy z 17 Radosnej Gromady Zuchowej przynieśli betlejemskie światełko pokoju. Uroczystość tą uświetnili swą obecnością sekretarz Gminy – Pani Edyta Dubiel, Skarbnik Gminy – Pani Bożena Kiesz, Przewodniczący Rady Gminy – Pan Jerzy Gumieniak, Dyrektor GCKSiT – Pan Mariusz Górski, Pielęgniarka szkolna – Pani Bożena Tuzin, gwardian naszej Bazyliki – o. Sylwester Skirliński, Prezydium Rady Rodziców oraz rodzice i bliscy naszych uczniów. Uroczystość zaczęła się Jasełkami w wykonaniu dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klasy I. Jasełka w tak wspaniałym wykonaniu zachwyciły wszystkich widzów, którzy nagrodzili aktorów wielkimi brawami. Po Jasełkach głos zabrała Pani Dyrektor oraz przybyli goście, którzy złożyli wszystkim obecnym serdeczne życzenia. Następnie o. Polikarp przeczytał fragment Pisma św., a o. Gwardian odmówił modlitwę, po której wszyscy podzieliliśmy się opłatkiem. Miłym akcentem było również przekazanie przez władze Gminy monitora interaktywnego dla społeczności szkolnej, za który serdecznie dziękujemy.

      • Wigilia zuchowa

      • Wigilia w 17. Radosnej Gromadzie

       Wspólna Wigilia w naszej gromadzie to już tradycja. Dzielimy się opłatkiem, symbolem miłości i pojednania, tak jak pierwsi chrześcijanie dzielili się chlebem. Wszyscy składamy sobie życzenia, i zasiadamy do stołu. Jedno miejsce przy stole pozostawiamy puste – dla niespodziewanego gościa, który może się nagle pojawić. Czas Wigilii to wyjątkowa chwila, wspólnie śpiewamy kolędy i cieszymy się z Narodzenia Dzieciątka Jezus.

       Życzymy Wszystkim Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!

      • Betlejemskie światło pokoju

      • Zuchy przekazują Betlejemskie Światło Pokoju

       Z betlejemskiej groty przynosimy ten płomień, zwiastujący narodziny Chrystusa. Przynosimy go, aby w czasie nadchodzących świąt jaśniał blaskiem dla całej naszej lokalnej społeczności. Aby mógł  stać  się  częścią  radości  nas  wszystkich. Niosąc Betlejemskie Światło Pokoju do naszych domów, zanosimy naszym braciom, dobrą nowinę o przyjściu na świat Zbawiciela. 

       Czyńmy pokój!

      • Spotkanie z pielęgniarką

      • W dniu 15 grudnia bieżącego roku pani Bożena Tuzin pielęgniarka szkolna przeprowadziła zajęcia profilaktyczne w oddziałach przedszkolnych oraz klasach IV – VI. Rozmawiała z dziećmi na temat higieny osobistej każdego dnia, szczególnie w okresie dojrzewania. Omówiła także zagadnienia dotyczące zaburzeń stanu zdrowia i rozwoju związanego z nieprawidłowym odżywianiem. 

      • Gminny Turniej Tenisa Stołowego

      • W dniu 13 grudnia 2023 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w imprezie profilaktyczno-sportowej, która odbyła się w Publicznej Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Gorajcu. Jednym z punktów imprezy był turniej tenisa stołowego. Uczestniczyło w nim 37 uczniów i uczennic ze szkół podstawowych z terenu Gminy Radecznica. Zawody rozegrano w czterech kategoriach: chłopcy klasy 4-5, dziewczęta klasy 4-5, chłopcy klasy 6-7, dziewczęta klasy 6-7. W kategorii dziewczęta kl. 4- 5 nasze uczennice zajęły: Wiktoria Niedzwiecka – I miejsce, Zofia Jachymek – miejsce II. Natomiast w kategorii dziewczęta kl. 6-7: III miejsce zajęła Nicola Pająk. Najlepsi zawodnicy i zawodniczki otrzymali pamiątkowe medale, natomiast wszyscy dyplomy i poczęstunek. 

      • Spotkanie z policjantem

      • Dnia 11. 12. 2023r przedszkolaki i uczniowie naszej szkoły spotkali się z mł. asp. Łukaszem Dubilis dzielnicowym Gminy Radecznica. Pan dzielnicowy przypomniał o zasadach bezpiecznego zachowania się w szkole, domu, na ulicy oraz w internecie. Podkreślił że, zachowanie każdego ucznia wpływa na bezpieczne przebywanie dzieci w szkole. Dbając o bezpieczeństwo naszych dzieci w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych, omówił również zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przestrzegł przed ślizganiem się na skutych lodem jeziorach, stawach i rzekach, a także przed zjeżdżaniem z górek znajdujących się blisko ulic. Uczniowie otrzymali wskazówki jak bezpiecznie bawić się na śniegu. Natomiast dzieci, które pozostają w domach zostały poinformowane o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania osób nieznajomych. Pan dzielnicowy przypomniał uczniom o noszeniu odblasków. 

      • Wyjazd do kina

      • 08 grudnia uczniowie z klas 4,5 i 6 wybrali się do kina „Stylowy”  w Zamościu na film „Wonka”. Była to nie tylko świetna okazja, by spędzić mile czas w swoim towarzystwie, ale także przypomnieć zasady kulturalnego zachowania się w kinie. Wybrany przez nas film wprowadził uczniów w świąteczny nastrój.

      • Koncert „Święty Mikołaj w tarapatach”

      • W atmosferze świątecznego uroku, najmłodsi uczniowie naszej szkoły wybrali się na koncert do Zamojskiego Domu Kultury. Na miejscu zastaliśmy znakomitą muzykę i pozytywną energię, piękną scenografię z mnóstwem kolorowych świateł, mieliśmy możliwość wspólnej zabawy i interakcji z artystami oraz spotkaliśmy prawdziwego Świętego Mikołaja. Zresztą, zobaczcie sami! 

      • Podsumowanie zbiórki karmy dla zwierząt

      • Jak co roku w naszej szkole zakończyła się zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska w Zamościu zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski naszej szkoły.

       Przez kilka tygodni udało nam się zebrać kilkadziesiąt kilogramów karmy. Cieszymy się, że tak wielu uczniów przystąpiło do akcji. Pokazaliśmy, że nie jest nam obojętny los bezdomnych zwierząt.

       Dziękujemy wszystkim za udział w akcji.

      • Zuchowe „Mikołajki”

      • Tradycją naszej gromady zuchowej jest, że 6 grudnia, we wspomnienie świętego Mikołaja z Miry obdarowujemy się prezentami i poznajemy historię świętego. Ta zbiórka przepełniona była radosnym gwarem, a uśmiechom nie było końca. Potem rozleniwiliśmy się podczas „Mikołajkowego zuchowego kina”, wspólnie obejrzeliśmy film animowany pt. „Leo”. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. 

      • Sportowy Turniej Mikołajkowy

      • W dniu Mikołajek odbył się w naszej szkole „Sportowy Turniej Mikołajkowy”. Uczestniczyli w nim uczniowie z klas I-VII. Uczestnicy brali udział w różnych konkurencjach, między innymi: tory przeszkód, mecze piłki nożnej, mecze piłki koszykowej, indywidualny tenis stołowy. Cały dzień w naszej szkole spędziliśmy w nastroju mikołajkowym.

      • Mikołajki

      • Szósty grudnia to data, którą zna każde dziecko i każdy dorosły. Mikołajki w naszej szkole już na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń. W tym roku również przybył Święty Mikołaj, który rozdawał prezenty. Od samego rana z każdej strony kręciły się po korytarzach i w klasach dzieci ubrane na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach. Dzieci,na powitanie Mikołaja zaprezentowały wierszyki, piosenki, a także obiecały, że będą grzeczne i postarają się nie sprawiać kłopotu swoim rodzicom ani nauczycielom. Po takich deklaracjach Mikołaj przystąpił do swojego zadania – obdarzył dzieci miłymi upominkami. Wszyscy byli zadowoleni  i szczęśliwi.  To był dla wszystkich miły i pełen niespodzianek dzień !

      • ANDRZEJKI 2023

      • W naszej szkole 30.11.2023 odbyła się zabawa andrzejkowa. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, to jedyny dzień w roku, kiedy możemy przenieść się w świat wróżb. Dzięki wróżkom w których role wcieliły się uczennice kl. VIII uczestnicy zabawy mogli dowiedzieć się co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, czy może jakaś inna niespodzianka. Wszyscy wspaniale się bawili przy dobrej muzyce. Andrzejkowy wieczór był bardzo miły i dostarczył wielu przyjemnych wrażeń.

      • Betlejemska Poczta Zuchowa

      • Zuchy z 17. Radosnej Gromady biorą udział w akcji towarzyszącej Betlejemskiemu Światłu Pokoju. Zuchy samodzielnie wykonały i wysłały pocztówki, które zostaną przekazane instytucjom z którymi współpracuje Związek Harcerstwa Polskiego wraz z przekazaniem Światła z Betlejem. W Betlejemskiej Poczcie Zuchowej biorą udział wszystkie gromady zuchowe z całej Polski. Czuwaj!

        

      • Udział w projekcie we współpracy z Gminą Radecznica

      • Publiczna Szkoła Podstawowa im. św. Antoniego z Padwy w Radecznicy ze współpracą z Gminą Radecznica realizowała projekt p.n. „Roboty budowlane, zabezpieczenie i nadanie właściwego charakteru cmentarzowi wojennemu z okr. I wojny św. w msc. Zaporze.” Na jego realizację Gmina Radecznica otrzymała dofinasowanie ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu rządowego „Groby i cmentarze wojenne w kraju”. Główną misją szkoły w tym przedsięwzięciu było zadbanie o charakter merytoryczny projektu. Zadanie to było wykonywane w myśl hasła „Bóg, Honor, Ojczyzna” uwrażliwiając uczniów tym samym na trzy najważniejsze cnoty w życiu dobro, piękno i prawda. W efekcie czego rozwinięto wśród dzieci postawę patriotyczną, a także pogłębiono ich wiedzę historyczną. Wśród działań promujących powyższe wartości, w które zaangażowała się społeczność szkolna wyróżnić można: akcję #szkołapamięta organizowaną przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, akcja „BohaterOn”, a także koncert edukacyjno-patriotyczny „Melodia nadziei – Rodzina Ulmów 2023. Heroizm Polaków pod okupacją niemiecką.” Dodatkową inicjatywą, która wzmacnia u uczniów postawę patriotyczną jest działalność 16 Drużyny Harcerskiej „Wilcze Łapy” oraz 17 Radosnej Gromady Zuchowej przy naszej szkole.

       • Akcja #Szkołapamięta

       Celem uczestnictwa w niniejszej akcji było zwrócenie uwagi młodego pokolenia na potrzebę pielęgnowania pamięci o polskich bohaterach, szczególnie tych związanych z historią regionu gminy Radecznica. W związku z czym przed obchodami Wszystkich Świętych Zuchy z 17 Radosnej Gromady porządkowały kryptę Żołnierzy Wyklętych mieszczącą się w Bazylice św. Antoniego w Radecznicy. Porządkom towarzyszyła lekcja historii – Brat Damian opowiedział uczniom historię krypty oraz losy żołnierzy. Samorząd Uczniowski wraz z 16 Drużyną Harcerską „Wilcze Łapy” odwiedzili groby partyzanckie. Ponadto poszczególne klasy wraz z wychowawcami porządkowali zapomniane groby oraz zapalili znicze na cmentarzu na grobach żołnierzy poległych w okresie I wojny światowej. Uczniowie wykonali również tematyczne prace plastyczne, które umieszczono na gazetce szkolnej na korytarzu szkolnym. Zaangażowanie dzieci w tę akcję było niezwykłą okazją sprzyjającą pogłębieniu wiadomości na temat przeszłości naszej ojczyzny i kształtowaniu postawy patriotycznej.

       • Koncert edukacyjno-patriotyczny

       Kolejnym wydarzeniem, które pomogło uczniom zrozumieć znaczenie historii Polski, wzmocnić postawę patriotyczną i uwrażliwić na krzywdę poległych i ludzi żyjących w czasie zniewolenia był  koncert edukacyjno-historyczny „Melodia nadziei – Rodzina Ulmów 2023. Heroizm Polaków pod okupacją niemiecką”. Ideą przewodnią spotkania było uświadomienie młodemu pokoleniu wagi i znaczenia heroicznej postawy polskich rodzin, w szczególności rodzina Ulmów. Tę kartę historii opowiedziała nam Pani Izabela Kunowska. Jej towarzysze – Pani Alicja Węgorzewska i Pan Maciej Miecznikowski, którym akompaniował Pan Robert Grudzień wykonali pieśni patriotyczne upamiętniające odwagę, wolę walki i determinację Polaków. W śpiew tych utworów zaangażowali się również wszyscy przybyli goście na to wydarzenie – władze Gminy, Radni i pracownicy gminy, duszpasterze, społeczności szkolne placówek z terenu Gminy oraz mieszkańcy gminy. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję na chwilę refleksji nad losem poległych, co pozwoliło im docenić, że żyją dziś w wolnym i pięknym kraju.

       Wyżej wymienione przedsięwzięcia, działalność Zuchów i Harcerzy, lekcje historii, rozmowy kierowane o charakterze patriotycznym na godzinach wychowawczych przyczyniają się do kształtowania w młodym pokoleniu zachowań, które opierają się na takich wartościach jak Bóg, Honor, Ojczyzna. Młode pokolenie, które obcuje z patriotyzmem – poprzez porządki grobów poległych żołnierzy, śpiewając pieśni okolicznościowe i ucząc się historii jest świadome tego, co znaczy być Polakiem i mieszkać w wolnym kraju. Wpajane i wypracowane zachowania na tak wczesnym etapie życie dają uczniom fundamenty tożsamości narodowej
       i przyczyniają się do tego, że już zawsze będzie pamiętał losy zniewolonej Ojczyzny i poległych za nią. Z uwagi na to Publiczna Szkoła Podstawowa im. św. Antoniego z Padwy w Radecznicy zaangażowała się w niniejszy projekt i dołożyła wszelkich starań, żeby uwrażliwić małego człowieka na dar życia w niepodległej Polsce.