• Aktualności

      • Czas na dokarmianie ptaków zimą

      • Zima, to bardzo trudny okres dla ptaków. Na dworze jest zimno, a pod puchową pierzynką ciężko znaleźć pożywienie. Uczniowie klasy I z zaangażowaniem dokarmiają ptaki. Idea dokarmiania skrzydlatych przyjaciół będzie nam przyświecała do końca zimy.

      • Jasełka

      • Okres Bożego Narodzenia daje nam szczególną możliwość do większej wzajemnej życzliwości, w tym czasie zapominamy o wszelkich sporach i waśniach. W dniu 20.12.2022r. społeczność naszej szkoły, rodzice oraz zaproszeni goście Wójt Gminy Radecznica Pan Marian Szuper, Sekretarz Gminy Radecznica Pani Edyta Dubiel, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury Sportu i Turystyki Pan Mariusz Górski, pielęgniarka szkolna Pani Bożena Tuzin oraz Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Barbara Szczerba po raz kolejny mogli przeżyć historię Józefa i Maryi poszukujących noclegu. 

       Uroczystość rozpoczęła się przekazaniem przez zuchów i harcerzy „Betlejemskiego Światełka Pokoju” na ręce Pani Dyrektor. Następnie uczniowie  zaprezentowali widowisko Jasełkowe. Piękna scenografia , fantastyczna gra młodych aktorów przeplatana kolędami i pastorałkami  wprowadziła wszystkich zebranych w świąteczny nastrój. Po przedstawieniu ojciec Polikarp odmówił modlitwę i poświęcił opłatek. Dzieląc się opłatkiem składaliśmy sobie życzenia. 

       Dziękujemy wszystkim za przybycie i przekazane nam życzenia.

      • Betlejemskie Światło Pokoju

      • Swoją wędrówkę rozpoczęło w Grocie Narodzenia Jezusa Chrystusa w Betlejem, w miejscu, w którym narodziła się – jak pisze św. Jan – Światłość Prawdziwa, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi. Dzięki zuchom, harcerzom i skautom wędruje po całej Europie. Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju to „Światło dla Ciebie”. Tak, to jest Płomień właśnie dla Ciebie — Światło prawdy o Jezusie. A dzięki Tobie ten płomień jest dla innych — dla każdego z kim się nim podzielisz, komu go dasz, gdzie go zaniesiesz. Ale najpierw musisz go mieć sam.

       16 grudnia podczas mszy świętej w kościele św. Katarzyny w Zamościu delegacja zuchów i harcerzy z naszej szkoły odebrała „Betlejemskie Światło Pokoju”, nabożeństwu przewodniczył biskup Marian Rojek, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Następnie podczas wieczornej mszy świętej Betlejemskie Światełko zostało przekazane do Bazyliki św. Antoniego w Radecznicy.

       To jest Światło dla Ciebie, a dzięki Tobie dla innych. Dziel się nim z drugim człowiekiem poprzez służbę tak, jak zapalasz płomień od płomienia. Czuwaj!

      • Zajęcia w ramach programu "Laboratoria przyszłości"

      • Robot  edukacyjny Edison w zabawny i przyjemny sposób wprowadził uczniów w świat robotyki i programowania. Uczniowie kl. I stopniowo poznają zasady działania robota Edison i odkrywają jego możliwości.  Umiejętnie kodują robota za pomocą kodów kreskowych i z zaangażowaniem obserwują jego działanie.  Na dzisiejszych zajęciach zakodowany robot reagował na oklaski, wykrywał przeszkody oraz poruszał się za źródłem światła. Zajęcia z robotem to nieoceniona lekcja logicznego myślenia i świetna zabawa.

      • Zuchowe Mikołajki

      • Nadszedł długo oczekiwany dzień. Obchodzenie Mikołajek to już tradycja w naszej gromadzie zuchowej. Zuchy poznają prawdziwą historię św. Mikołaja, który nie miał czerwonego stroju ani reniferów, nie wchodził również do domów przez komin i nie pochodził z Laponii. Prawdziwy św. Mikołaj był biskupem Miry, który swoje życie poświęcił potrzebującym. Na jego pamiątkę obdarowujemy się wzajemnie prezentami, sprawiając innym radość. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. 

      • Mikołajki

      • 6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. W szkole od samego rana panowała świąteczna atmosfera, uczniowie ubierali choinkę i oczekiwali pojawienia się Mikołaja. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!

      • Zajęcia z wykorzystaniem drukarki 3D

      • Uczniowie klasy 6 zapoznali się z obsługą drukarki 3d oraz projektami które dostępne są na oficjalnej stronie producenta. Umożliwia ona oczywiście również wydruk własnych projektów w starszych klasach.

       Po zapoznaniu się z zasadą działania urządzenia, klasa wybrała projekt ozdób świątecznych tzw. ciasteczek do wydruku i wspólnie z nauczycielem przesłali plik na drukarkę. Następnie rozpoczęło się drukowanie pierwszego projektu 3D!

       Drukarka Banach 3d school została zakupiona w ramach programu @Laboratoria Przyszłości.

       Jest to idealny sprzęt do nauki druku 3D, który jest wykorzystywany podczas lekcji informatyki.

        

      • Robotyka ciąg dalszy…

      • Uczniowie naszej szkoły wraz z początkiem roku szkolnego zaczęli swoją przygodę z robotyką. W pierwszym etapie zajęć nauczyli się rozpoznawać urządzenia które pełnią funkcję robotów oraz poznali zasadę działania czujników w nich umieszczonych. Na kolejnych zajęciach ćwiczyli umiejętność rozpoznawania kodów i tworzenia tras dla jeżdżących Edisonów, wraz ze wzrastającym stopniem trudności i różnymi warunkami. Wszyscy pięknie kodowali, rozwiązywali kolejne zadania z zaangażowaniem i pomysłowością.

       Każdy z uczestników zajęć (na razie w sferze pomysłów) „prototypował” również swojego robota, który przydałby się w naszej codziennej rzeczywistości. Przeważały roboty wielofunkcyjne łączące w sobie np. noszenie zakupów, sprzątanie, koszenie trawy.

       Zadania z robotami rozbudzają kreatywność uczniów i uczą ich rozpoznawania rzeczywistości oczami maszyn.

       W ramach programu „Laboratoria Przyszłości” zakupiono sprzęt wykorzystywany na zajęciach.

      • Wyjazd do kina

      • 29 listopada uczniowie klas IV, V, VI wraz z wychowawcami uczestniczyli w wyjeździe do kina Stylowy w Zamościu na film pt. "Bella i Sebastian". Film opowiada o przyjaźni chłopca z psem. Przygody głównego bohatera wzruszyły wszystkich do łez i dostarczyły niezapomnianych wrażeń.

      • Klasa I poznaje zasady zdrowego odżywiania

      • Uczniowie klasy I poznawali zasady zdrowego żywienia. Wiedzą już, że jest ono jednym z najważniejszych czynników wpływających na rozwój człowieka i utrzymanie przez niego dobrego stanu zdrowia. Ma ono ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży. Podsumowaniem lekcji było wspólne przygotowanie zdrowego śniadania. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

      • Podsumowanie zbiórki karmy dla zwierząt

      • Jak co roku w naszej szkole Samorząd Uczniowski zorganizował zbiórkę karmy dla zwierząt przebywających w schronisku w Zamościu pod hasłem " Podaj łapę". Zebraliśmy kilkadziesiąt kilogramów karmy tak bardzo potrzebnej bezdomnym zwierzętom. Cieszymy się, że wielu uczniów odpowiedziało na nasz apel. Dlatego dziękujemy serdecznie wszystkim uczniom i rodzicom za włączenie się w zorganizowaną akcję charytatywną. Dzielenie się tym co mamy to dobry nawyk.

      • bohaterON

      • Nasza szkoła przystąpiła kolejny raz do akcji

        BohaterON- włącz historię

       Uczniowie i harcerze redagowali życzenia dla żyjących Powstańców , w których dziękowali za ofiarną walkę w obronie stolicy.Uczniowie  klasy VII i VIII  obejrzeli  film opowiadający o przebiegu Powstania Warszawskiego ,  poznali także biogramy żyjących Powstańców i ich wspomnienia z obrony stolicy i walki z okupantem. 

       Lekcje  historii, zajęcia z wychowawcą pozwoliły wprowadzić uczniów w tematykę Powstania Warszawskiego i poznać  losy Powstańców. Dzięki dostępnym materiałom, uczniowie mogli poznać historie Swoich rówieśników.     Działania plastyczno-literackie poprzedzone były szeregiem lekcji o tematyce patriotycznej, uświadamiających ogromną rolę i poświęcenie uczestników Powstania Warszawskiego. Uczniowie oglądali dostępne filmy edukacyjne, słuchali słuchowiska, słuchali wywiadów z Powstańcami oraz wykładów swoich nauczycieli, włączali się w pogadanki i dyskusje na temat udziału w Powstaniu Warszawskim młodych ludzi. Z zainteresowaniem czytali biogramy Powstańców, oglądali prezentacje multimedialne na temat Powstania Warszawskiego.Uczniowie wyrazili swój hołd bohaterom oraz podziękowali, że dzięki Nim mogą żyć, rozwijać się , uczyć się języka ojczystego, bawić się w wolnej Polsce.

       Udział w kampanii BohaterON – włącz historię dał szansę na nawiązanie dialogu pokoleń i pozwolił wyrazić wdzięczność, szacunek i pamięć, o tych którzy  walczyli o wolną Polskę.

      • ANDRZEJKI

      • Andrzejki to idealna chwila do zabaw i wróżb tuż przed nadchodzącym adwentem.

       Z tej okazji  24 listopada 2022 r. w naszej szkole odbyła się Zabawa Andrzejkowa.

       Zgodnie z tradycją na imprezie nie zabrakło wróżb i wspólnych zabaw.

       Do tańca przygrywał DJ., przy którego muzyce wszyscy świetnie się bawili.

       Rodzice zadbali o poczęstunek.

       Uczniowie zakończyli imprezę w doskonałych humorach.

      • XXIII EDYCJA AKCJI GÓRA GROSZA

      • Od dnia 01.11.2022r. na terenie naszej szkoły trwa akcja " Góra grosza". Organizatorem akcji jest Towarzystwo Nasz Dom.

       Zebrane pieniądze przeznaczone są dla potrzebujących dzieci. Zbiórkę będą prowadzili przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego.

       Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji.

        

      • Wyjazd do kina

      • W piątek 18.11 przedszkolaki i uczniowie klas 1-3 wybrali się na spektakl filmowy pt. „Nel i tajemnica Kurokota” do kina „Stylowy” w Zamościu. Po seansie filmowym udaliśmy się do restauracji McDonalda, w której zjedliśmy ciepłe przysmaki lubiane przez wszystkie dzieci. Wyjazd był miłą przygodą, a nasze dzieci spisały się na medal grzecznym i kulturalnym zachowaniem w kinie, jak i w restauracji.

      • Udział w Gminnych Obchodach Święta Niepodległości

      • 11 listopada 2022r. społeczność szkolna z Pocztem Sztandarowym Publicznej Szkoły Podstawowej im. św. Antoniego  z Padwy w Radecznicy wzięła udział w Gminnych Obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie klas IV – VIII  pod opieką Pani Barbary Rudnickiej, Pani Anny Krukowskiej oraz Pana Waldemara Paska przedstawili w Bazylice św. Antoniego z Padwy w Radecznicy montaż słowno-muzyczny wprowadzając zgromadzonych w atmosferę refleksji patriotycznej. W uroczystościach uczestniczyli również Zuchy z 17. Radosnej Gromady i Harcerze z Drużyny Harcerskiej działającej przy naszej szkole.

      • Akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości

      • Dzisiaj odbyła się uroczysta akademia  z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Akademię przygotowali uczniowie z klas IV – VIII pod opieką Pani Barbary Rudnickiej, Pani Anny Krukowskiej oraz Pana Waldemara Paska. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Listopad to szczególny miesiąc w którym należy pielęgnować wartości patriotyczne i zainteresować dzieci historią opowiadającą o walkach Polaków, którzy własną krwią i ofiarą życia dali przykład światu, jak należy bronić wolności i niepodległości.

       Na zakończenie  Pani dyrektor Ewa Maj wręczyła  uczniom nagrody, dyplomy i drobne upominki za udział w  konkursie plastycznym „ Kolory niepodległości”. Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział  w konkursie a zwycięzcom gratulujemy!

      • Gala finałowa Konkursu plastycznego "Kolory Niepodległości" i Konkursu historycznego "Wolna Niepodległa"

      • W środę 09.11.2022 r. w Kinie Stylowy w Zamościu odbyła się uroczysta gala podsumowująca konkursy " Kolory Niepodległości" i " Wolna - Niepodległa". Organizatorem konkursów był Poseł na Sejm RP Tomasz Zieliński pod honorowym patronatem Premiera Mateusza Morawieckiego.

       Miło nam poinformować, że w uroczystej gali uczestniczyła również uczennica klasy II Aleksandra Łukasik, która zdobyła wyróżnienie w kategorii klas I - IV.

       Gratulujemy Oli i życzymy dalszych sukcesów.

      • Góry Świętokrzyskie „Śladami St. Żeromskiego i H. Sienkiewicza na Ziemi Świętokrzyskiej"”

      • 25 i 26 października 2022 r. 36 uczniów klas IV-VIII z Publicznej Szkoły Podstawowej im. św. Antoniego z Padwy w Radecznicy uczestniczyło w wycieczce w dofinansowanej przez rządowe przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”. Góry Świętokrzyskie to najbardziej zaczarowane góry w Polsce.  Tu przeplata się przyroda z architekturą, a w każdym zakątku czujemy ducha historii. Daje  nam to razem najlepszych smaków  mieszankę turystyczną! Program naszej wycieczki obejmował zwiedzanie ruin zamku Krzyżtopór który według legendy wzniesiony był na wzór kalendarza, następnie meleksami wjechaliśmy na Święty Krzyż. W kościele Świętej Trójcy zwiedziliśmy min. Kaplicę Oleśnickich z relikwiami Krzyża Świętego i krypty. Mimo panującej mgły z galerii widokowej podziwialiśmy fragment gołoborza na Łysej Górze. W pierwszym dniu naszej wycieczki zdobyliśmy również najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich Łysicę(614m n.p.m.). W drugim dniu zwiedziliśmy Dworek Stefana Żeromskiego w Ciekotach oraz Muzeum Henryka Sienkiewicza(letnią rezydencję) w Oblęgorku. Podziwialiśmy eksponaty znajdujące się w dworku, który H. Sienkiewicz otrzymał w darze od narodu polskiego w 1900r.. Zwiedziliśmy też pomnik przyrody – dąb Bartek. Następnie w ruinach zamku w Chęcinach wysłuchaliśmy historii tego miejsca przedstawionej przez przewodnika,  warowny zamek został wzniesiony na skalnej grani wysokiego wzgórza (355 mn.p.m.). W czasie wycieczki obejrzeliśmy wiele wspaniałych i ciekawych miejsc, które są elementem dziedzictwa kulturowego i historycznego naszego kraju. Zmęczeni ale zadowoleni wyruszyliśmy w drogę do domu. Podczas wycieczki do jej dokumentowania wykorzystaliśmy sprzęt zakupiony w ramach programu #Laboratoria Przyszłości.

      • Wycieczka do Muzeum bombek w Nowej Dębie i Sandomierza w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”

      • 27 października uczniowie klas I-III wraz z nauczycielami wybrali się do pierwszego w świecie Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Po wejściu na halę wystawową wszyscy, a zwłaszcza dzieci były pod ogromnym wrażeniem, gdyż naszym oczom ukazała się hala przystrojona różnorodnymi światełkami, bombkami i ozdobami.
       Następnie pod opieką Pani przewodnik oglądaliśmy stanowiska z choinkami z różnych części świata i epok, podziwialiśmy setki unikatowych i niepowtarzalnych ozdób. Mieliśmy możliwość obejrzenia procesu wyrobu ozdób choinkowych oraz pracownię  ich ręcznego malowania. Dzieci mogły poobserwować pracę pań, które były odpowiedzialne za zdobienie ręczne bombek. Przekonały się, że ta czynność wymaga nie tylko talentu ale też ogromnej cierpliwości. Atrakcyjnym punktem wycieczki były warsztaty plastyczne, podczas których dzieci ozdabiały bombki według własnego pomysłu. 

       Na pamiątkę pobytu w fabryce każdy uczestnik wycieczki otrzymał bombkę, własnoręcznie wykonaną podczas warsztatów oraz bombkę ze swoim imieniem.

       Następnie zwiedziliśmy Sandomierz. Na Rynku oglądaliśmy renesansowe kamieniczki ratusz, Bramę Opatowską. Jesienny spacer ulicami miasta ubogaciła piękna słoneczna pogoda. Największym zainteresowaniem cieszyła się jednak Zbrojownia Rycerska Ziemi Sandomierskiej, gdzie w zabawny i przystępny dla dzieci w tym wieku sposób wysłuchaliśmy legendy o dzielnej Helenie, która uratowała miasto przed Tatarami. W Zbrojowni  dzieci podziwiały zbroje, miecze rycerskie, katownię oraz różne narzędzia tortur, które mogliśmy dotknąć i zakładać na siebie zbroje rycerskie- były to niesamowite wrażenia. Po intensywnym zwiedzaniu wszyscy uczestnicy wycieczki udali się na smaczny posiłek w Karczmie Zamkowej. Posileni poszliśmy na rynek kupić pamiątki z Sandomierza. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni powróciliśmy do domu.