• Aktualności

      • Wigilia zuchów i harcerzy

      • Czas zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia to czas na zadumę, refleksję, ale także na podsumowanie mijającego roku. Najlepszą okazją do takiego podsumowania jest coroczne spotkanie wigilijne. W tym roku było to wyjątkowe spotkanie ponieważ po raz pierwszy w wigilii uczestniczyła nowopowstała Drużyna Harcerska. Oprócz zuchów, harcerzy i drużynowych na wieczerzę wigilijną przybyli zaproszeni goście Pani dyrektor Ewa Maj i ojciec Polikarp, który nadał wieczerzy religijny charakter odmawiając modlitwę i święcąc opłatek. Po złożeniu tradycyjnych życzeń i spożyciu przygotowanych przez rodziców wigilijnych potraw wysłuchaliśmy kolęd granych na akordeonie przez zucha Jakuba. Spotkanie zakończyło się wspólnym kolędowaniem.

      • Czas na dokarmianie ptaków zimą

      • Zima, to bardzo trudny okres dla ptaków. Na dworze jest zimno, a pod puchową pierzynką ciężko znaleźć pożywienie. Uczniowie klasy I z zaangażowaniem dokarmiają ptaki. Idea dokarmiania skrzydlatych przyjaciół będzie nam przyświecała do końca zimy.

      • Jasełka

      • Okres Bożego Narodzenia daje nam szczególną możliwość do większej wzajemnej życzliwości, w tym czasie zapominamy o wszelkich sporach i waśniach. W dniu 20.12.2022r. społeczność naszej szkoły, rodzice oraz zaproszeni goście Wójt Gminy Radecznica Pan Marian Szuper, Sekretarz Gminy Radecznica Pani Edyta Dubiel, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury Sportu i Turystyki Pan Mariusz Górski, pielęgniarka szkolna Pani Bożena Tuzin oraz Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Barbara Szczerba po raz kolejny mogli przeżyć historię Józefa i Maryi poszukujących noclegu. 

       Uroczystość rozpoczęła się przekazaniem przez zuchów i harcerzy „Betlejemskiego Światełka Pokoju” na ręce Pani Dyrektor. Następnie uczniowie  zaprezentowali widowisko Jasełkowe. Piękna scenografia , fantastyczna gra młodych aktorów przeplatana kolędami i pastorałkami  wprowadziła wszystkich zebranych w świąteczny nastrój. Po przedstawieniu ojciec Polikarp odmówił modlitwę i poświęcił opłatek. Dzieląc się opłatkiem składaliśmy sobie życzenia. 

       Dziękujemy wszystkim za przybycie i przekazane nam życzenia.

      • Betlejemskie Światło Pokoju

      • Swoją wędrówkę rozpoczęło w Grocie Narodzenia Jezusa Chrystusa w Betlejem, w miejscu, w którym narodziła się – jak pisze św. Jan – Światłość Prawdziwa, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi. Dzięki zuchom, harcerzom i skautom wędruje po całej Europie. Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju to „Światło dla Ciebie”. Tak, to jest Płomień właśnie dla Ciebie — Światło prawdy o Jezusie. A dzięki Tobie ten płomień jest dla innych — dla każdego z kim się nim podzielisz, komu go dasz, gdzie go zaniesiesz. Ale najpierw musisz go mieć sam.

       16 grudnia podczas mszy świętej w kościele św. Katarzyny w Zamościu delegacja zuchów i harcerzy z naszej szkoły odebrała „Betlejemskie Światło Pokoju”, nabożeństwu przewodniczył biskup Marian Rojek, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Następnie podczas wieczornej mszy świętej Betlejemskie Światełko zostało przekazane do Bazyliki św. Antoniego w Radecznicy.

       To jest Światło dla Ciebie, a dzięki Tobie dla innych. Dziel się nim z drugim człowiekiem poprzez służbę tak, jak zapalasz płomień od płomienia. Czuwaj!

      • Zajęcia w ramach programu "Laboratoria przyszłości"

      • Robot  edukacyjny Edison w zabawny i przyjemny sposób wprowadził uczniów w świat robotyki i programowania. Uczniowie kl. I stopniowo poznają zasady działania robota Edison i odkrywają jego możliwości.  Umiejętnie kodują robota za pomocą kodów kreskowych i z zaangażowaniem obserwują jego działanie.  Na dzisiejszych zajęciach zakodowany robot reagował na oklaski, wykrywał przeszkody oraz poruszał się za źródłem światła. Zajęcia z robotem to nieoceniona lekcja logicznego myślenia i świetna zabawa.

      • Zuchowe Mikołajki

      • Nadszedł długo oczekiwany dzień. Obchodzenie Mikołajek to już tradycja w naszej gromadzie zuchowej. Zuchy poznają prawdziwą historię św. Mikołaja, który nie miał czerwonego stroju ani reniferów, nie wchodził również do domów przez komin i nie pochodził z Laponii. Prawdziwy św. Mikołaj był biskupem Miry, który swoje życie poświęcił potrzebującym. Na jego pamiątkę obdarowujemy się wzajemnie prezentami, sprawiając innym radość. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. 

      • Mikołajki

      • 6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. W szkole od samego rana panowała świąteczna atmosfera, uczniowie ubierali choinkę i oczekiwali pojawienia się Mikołaja. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!

      • Zajęcia z wykorzystaniem drukarki 3D

      • Uczniowie klasy 6 zapoznali się z obsługą drukarki 3d oraz projektami które dostępne są na oficjalnej stronie producenta. Umożliwia ona oczywiście również wydruk własnych projektów w starszych klasach.

       Po zapoznaniu się z zasadą działania urządzenia, klasa wybrała projekt ozdób świątecznych tzw. ciasteczek do wydruku i wspólnie z nauczycielem przesłali plik na drukarkę. Następnie rozpoczęło się drukowanie pierwszego projektu 3D!

       Drukarka Banach 3d school została zakupiona w ramach programu @Laboratoria Przyszłości.

       Jest to idealny sprzęt do nauki druku 3D, który jest wykorzystywany podczas lekcji informatyki.

        

      • Robotyka ciąg dalszy…

      • Uczniowie naszej szkoły wraz z początkiem roku szkolnego zaczęli swoją przygodę z robotyką. W pierwszym etapie zajęć nauczyli się rozpoznawać urządzenia które pełnią funkcję robotów oraz poznali zasadę działania czujników w nich umieszczonych. Na kolejnych zajęciach ćwiczyli umiejętność rozpoznawania kodów i tworzenia tras dla jeżdżących Edisonów, wraz ze wzrastającym stopniem trudności i różnymi warunkami. Wszyscy pięknie kodowali, rozwiązywali kolejne zadania z zaangażowaniem i pomysłowością.

       Każdy z uczestników zajęć (na razie w sferze pomysłów) „prototypował” również swojego robota, który przydałby się w naszej codziennej rzeczywistości. Przeważały roboty wielofunkcyjne łączące w sobie np. noszenie zakupów, sprzątanie, koszenie trawy.

       Zadania z robotami rozbudzają kreatywność uczniów i uczą ich rozpoznawania rzeczywistości oczami maszyn.

       W ramach programu „Laboratoria Przyszłości” zakupiono sprzęt wykorzystywany na zajęciach.

      • Wyjazd do kina

      • 29 listopada uczniowie klas IV, V, VI wraz z wychowawcami uczestniczyli w wyjeździe do kina Stylowy w Zamościu na film pt. "Bella i Sebastian". Film opowiada o przyjaźni chłopca z psem. Przygody głównego bohatera wzruszyły wszystkich do łez i dostarczyły niezapomnianych wrażeń.

      • Klasa I poznaje zasady zdrowego odżywiania

      • Uczniowie klasy I poznawali zasady zdrowego żywienia. Wiedzą już, że jest ono jednym z najważniejszych czynników wpływających na rozwój człowieka i utrzymanie przez niego dobrego stanu zdrowia. Ma ono ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży. Podsumowaniem lekcji było wspólne przygotowanie zdrowego śniadania. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

      • Podsumowanie zbiórki karmy dla zwierząt

      • Jak co roku w naszej szkole Samorząd Uczniowski zorganizował zbiórkę karmy dla zwierząt przebywających w schronisku w Zamościu pod hasłem " Podaj łapę". Zebraliśmy kilkadziesiąt kilogramów karmy tak bardzo potrzebnej bezdomnym zwierzętom. Cieszymy się, że wielu uczniów odpowiedziało na nasz apel. Dlatego dziękujemy serdecznie wszystkim uczniom i rodzicom za włączenie się w zorganizowaną akcję charytatywną. Dzielenie się tym co mamy to dobry nawyk.

      • bohaterON

      • Nasza szkoła przystąpiła kolejny raz do akcji

        BohaterON- włącz historię

       Uczniowie i harcerze redagowali życzenia dla żyjących Powstańców , w których dziękowali za ofiarną walkę w obronie stolicy.Uczniowie  klasy VII i VIII  obejrzeli  film opowiadający o przebiegu Powstania Warszawskiego ,  poznali także biogramy żyjących Powstańców i ich wspomnienia z obrony stolicy i walki z okupantem. 

       Lekcje  historii, zajęcia z wychowawcą pozwoliły wprowadzić uczniów w tematykę Powstania Warszawskiego i poznać  losy Powstańców. Dzięki dostępnym materiałom, uczniowie mogli poznać historie Swoich rówieśników.     Działania plastyczno-literackie poprzedzone były szeregiem lekcji o tematyce patriotycznej, uświadamiających ogromną rolę i poświęcenie uczestników Powstania Warszawskiego. Uczniowie oglądali dostępne filmy edukacyjne, słuchali słuchowiska, słuchali wywiadów z Powstańcami oraz wykładów swoich nauczycieli, włączali się w pogadanki i dyskusje na temat udziału w Powstaniu Warszawskim młodych ludzi. Z zainteresowaniem czytali biogramy Powstańców, oglądali prezentacje multimedialne na temat Powstania Warszawskiego.Uczniowie wyrazili swój hołd bohaterom oraz podziękowali, że dzięki Nim mogą żyć, rozwijać się , uczyć się języka ojczystego, bawić się w wolnej Polsce.

       Udział w kampanii BohaterON – włącz historię dał szansę na nawiązanie dialogu pokoleń i pozwolił wyrazić wdzięczność, szacunek i pamięć, o tych którzy  walczyli o wolną Polskę.

      • ANDRZEJKI

      • Andrzejki to idealna chwila do zabaw i wróżb tuż przed nadchodzącym adwentem.

       Z tej okazji  24 listopada 2022 r. w naszej szkole odbyła się Zabawa Andrzejkowa.

       Zgodnie z tradycją na imprezie nie zabrakło wróżb i wspólnych zabaw.

       Do tańca przygrywał DJ., przy którego muzyce wszyscy świetnie się bawili.

       Rodzice zadbali o poczęstunek.

       Uczniowie zakończyli imprezę w doskonałych humorach.

      • XXIII EDYCJA AKCJI GÓRA GROSZA

      • Od dnia 01.11.2022r. na terenie naszej szkoły trwa akcja " Góra grosza". Organizatorem akcji jest Towarzystwo Nasz Dom.

       Zebrane pieniądze przeznaczone są dla potrzebujących dzieci. Zbiórkę będą prowadzili przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego.

       Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji.

        

      • Wyjazd do kina

      • W piątek 18.11 przedszkolaki i uczniowie klas 1-3 wybrali się na spektakl filmowy pt. „Nel i tajemnica Kurokota” do kina „Stylowy” w Zamościu. Po seansie filmowym udaliśmy się do restauracji McDonalda, w której zjedliśmy ciepłe przysmaki lubiane przez wszystkie dzieci. Wyjazd był miłą przygodą, a nasze dzieci spisały się na medal grzecznym i kulturalnym zachowaniem w kinie, jak i w restauracji.

      • Udział w Gminnych Obchodach Święta Niepodległości

      • 11 listopada 2022r. społeczność szkolna z Pocztem Sztandarowym Publicznej Szkoły Podstawowej im. św. Antoniego  z Padwy w Radecznicy wzięła udział w Gminnych Obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie klas IV – VIII  pod opieką Pani Barbary Rudnickiej, Pani Anny Krukowskiej oraz Pana Waldemara Paska przedstawili w Bazylice św. Antoniego z Padwy w Radecznicy montaż słowno-muzyczny wprowadzając zgromadzonych w atmosferę refleksji patriotycznej. W uroczystościach uczestniczyli również Zuchy z 17. Radosnej Gromady i Harcerze z Drużyny Harcerskiej działającej przy naszej szkole.

      • Akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości

      • Dzisiaj odbyła się uroczysta akademia  z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Akademię przygotowali uczniowie z klas IV – VIII pod opieką Pani Barbary Rudnickiej, Pani Anny Krukowskiej oraz Pana Waldemara Paska. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Listopad to szczególny miesiąc w którym należy pielęgnować wartości patriotyczne i zainteresować dzieci historią opowiadającą o walkach Polaków, którzy własną krwią i ofiarą życia dali przykład światu, jak należy bronić wolności i niepodległości.

       Na zakończenie  Pani dyrektor Ewa Maj wręczyła  uczniom nagrody, dyplomy i drobne upominki za udział w  konkursie plastycznym „ Kolory niepodległości”. Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział  w konkursie a zwycięzcom gratulujemy!