• Aktualności

      • Spotkanie autorskie w bibliotece gminnej w Radecznicy

      • Serdecznie dziękujemy za zaproszenie nas na wyjątkowe spotkanie z Panią Magdą Maciak autorką książek dla dzieci tj. „Nazywam się Jerzyk”, „Odlotowa sąsiedzka agencja detektywistyczna”, „Nic o nas bez nas”. Nasi uczniowie mieli okazję poznać osobiście pisarkę oraz jej książki. Spotkanie autorskie było fantastyczną przygodą dzięki, której uczniowie poznali cały cykl powstania książki, zapoznali się z pracą pisarki, dowiedzieli się - skąd się biorą pomysły na książki i zaspokoili swoją ciekawość na wiele, wiele  innych pytań, każdy otrzymał też legitymację detektywistyczną z autografem autorki. 

      • Zajęcia na wirtualnej strzelnicy.

      • Na zaproszenie Technikum im. Jana Zamoyskiego w Zwierzyńcu w piątek 17 marca 2023r. uczniowie klasy ósmej pod opieką Pani Anny Krukowskiej uczestniczyli w zajęciach na wirtualnej strzelnicy. W ramach zajęć uczniowie zostali zapoznani z zasadami bezpiecznego posługiwania się bronią  oraz strzelali do celu z broni krótkiej GLOCK 19 i karabinu HK 416.  

      • Szkolny konkurs „Mistrz savoir vivre”

      • Nasza Szkoła bierze udział w konkursie organizowanym przez Studium Prawa Europejskiego „Szkoła Dobrego Wychowania”. W ramach tego projektu został przeprowadzony konkurs „Mistrz savoir vivre”. Oto fotorelacja:

      • " Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów"

      •  

       8 marca to wyjątkowy dzień  - Dzień Kobiet.  Z okazji  święta wszystkich pań i dziewczynek w szkole pojawiły się kwiaty i życzenia. Aby uświetnić ten dzień chłopcy z klasy V,VI i VII przygotowali część artystyczną będącą ukłonem dla wszystkich pań. Przedstawienie uświadomiło wszystkim jak ważną rolę w życiu pełni kobieta.  Wszystkie panie zostały obdarowane kwiatami a dziewczynki drobnymi upominkami od swoich kolegów.

      • „Czarowanie słowem”

      • 3 marca 2023 r. odbył się szkolny konkurs recytatorski,  „Czarowanie słowem’’. Głównym celem konkursu było rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji oraz upowszechnianie kultury żywego słowa. Udział wzięło 23 uczniów z klas I - III i klas IV – VI. Jury oceniało dobór tekstu, umiejętność interpretacji, dykcję oraz ogólny wyraz artystyczny.Przewodnicząca jury, pani Ewa Maj podziękowała uczestnikom za występy zaznaczając, że była to znakomita okazja do zaprezentowania swoich talentów.  Zaznaczyła, że to również  wspaniała zabawa, posiadająca wiele aspektów zarówno  dydaktycznych, wychowawczych oraz społecznych. Członkowie jury p. Bożena Ligaj, p. Urszula Chwiejda i p. Małgorzata Małysz  mieli bardzo trudne zadanie do wykonania, bowiem poziom  był bardzo wysoki , jednak regulamin przewidywał wyłonienie miejsc : pierwszego, drugiego i trzeciego.

       Nagrodzono i wyróżniono następujących uczestników:

       Klasa I  - III

       I – miejsce: Aleksandra Łukasik  klasa II

       II – miejsce: Kamila Tyszko klasa I, Sebastian Szcześniak klasa II

       III – miejsce: Antonina Bartnik klasa II, Agata Gil klasa II

       Klasa IV - VI

       I – miejsce:  Julia Buszowska  klasa IV

       II – miejsce: Paulina Chmielewska klasa V, Lena Fiedorek klasa IV

       III – miejsce: Mateusz Szewczak  klasa IV

       Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

       Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody książkowe za I,II i III miejsce, natomiast pozostali uczestnicy dyplomy.Gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

      • Bezpieczeństwo dzieci na wsi -prelekcja pracowników KRUS

      • marca uczniowie z  oddziału przedszkolnego oraz klas I -VIII uczestniczyli w prelekcji poprowadzonej przez pracowników KRUS dotyczącej bezpieczeństwa na wsi podczas prac z użyciem różnego rodzaju sprzętu rolniczego w gospodarstwie. Uczniowie dowiedzieli się jak należy się zachowywać, czego unikać, w jaki sposób nie narazić się na zagrożenia związane z pracą i przebywaniem w gospodarstwie rolnym. Dziękujemy Panu Mariuszowi Łysiakowi i Panu Mateuszowi Biłantowi z Placówki Terenowej KRUS w Biłgoraju za przeprowadzenie ciekawej i pouczającej prelekcji.

      • Uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych

      • 5 marca w Bazylice św. Antoniego w Radecznicy odbyły się gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, rodziny ofiar, służby mundurowe oraz społeczność szkolna z naszej gminy.

       Naszą szkołę podczas tego święta godnie reprezentował Poczet Sztandarowy, zuchy z 17. Radosnej Gromady i harcerze z drużyny harcerskiej oraz uczniowie, rodzice i nauczyciele.

       Po uroczystej mszy świętej odbył się „Bieg Tropem Wilczym” w którym również brali udział nasi uczniowie, ich rodzice oraz zuchy i harcerze wraz z nauczycielami.  

       Ogromne podziękowania należą się najmłodszym zuchom i nieco starszym harcerzom, którzy działają w 17. Radosnej Gromadzie i drużynie harcerskiej przy naszej szkole.  Swoim zaangażowaniem, pożytecznymi działaniami w środowisku lokalnym, godną postawą podczas uroczystości narodowych stają się wzorem do naśladowania. 

      • Podsumowanie akcji "Góra Grosza"

      • Od kilku lat nasza szkoła włącza się w zbiórkę monet "Góra Grosza" organizowanej przez
       towarzystwo "Nasz Dom". W tym roku zbieraliśmy dla dzieci w trudnej sytuacji. Nad
       przebiegiem akcji czuwali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Najważniejszym
       celem było pokazanie, jaką siłę może stanowić niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne
       działanie dla dobra innych. W lutym posegregowaliśmy i policzyliśmy zebrane pieniądze,
       które zostały wysłane do organizatorów. Dziękujemy wszystkim wychowawcom, uczniom
       i ich rodzicom za zrozumienie i włączenie się do akcji.

      • Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

      • Społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej im. Św. Antoniego z Padwy uczciła pamięć "Żołnierzy Wyklętych" uroczystym apelem zorganizowanym 1 marca 2023 roku. Uczniowie klas. VI, VII iVIII wspólnie z Drużyną Harcerską i 17 Gromadą zuchową ukazali losy „Żołnierzy Niezłomnych”, m. in.: majora Zygmunta Edwarda Szendzielorza - ps. Łupaszko, Danuty Siedzikówny - ps. Inka, Rotmistrza Witolda Pileckiego, Tadeusza Kuncewicza - ps. Podkowa oraz żołnierzy, którzy spoczywają w Krypcie Bazyliki w Radecznicy. Narodowy Dzień "Żołnierzy Wyklętych" obchodzony 1 marca przypomina młodemu pokoleniu fragment historii Polski, który jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męczeństwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązanie do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.

      • "Czyste powietrze wokół nas" - program edukacyjny dla przedszkolaków c.d

      • W oddziale przedszkolnym odbyły się kolejne cykle zajęć z programu "Czyste powietrze wokół nas" prowadzone przez pedagoga i psychologa szkolnego. Na zajęciach dzieci zwiększały wiedzę na temat skutków palenia papierosów oraz wzmacniały kompetencje w zakresie umiejętności zachowania się, gdy znajdują się w zadymionym pomieszczeniu i jak sobie poradzić kiedy ktoś przy nich pali papierosy. Dzieci zdobywały wiedzę przez zabawę oraz własną prace twórczą. Nasze przedszkolaki wyszły nawet z własną inicjatywą kontynuacji zajęć poprzez spacer po najbliższej okolicy, na którym mogły rozwiesić własnoręcznie wykonane ulotki informujące o tym, by nie palić papierosów przy dzieciach. W wyniku zajęć dzieci mocno usystematyzowały swoją wiedzę na temat szkodliwości dymu tytoniowego, wiedzą też doskonale w jaki sposób się zachować, gdy będą narażone na wdychanie go

      • Porządki w krypcie – każdy mały-wielki czyn ma znaczenie.

      • W związku ze zbliżającymi się obchodami Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, zuchy z 17. Radosnej Gromady wykonały prace porządkowe w krypcie znajdującej się w Bazylice św. Antoniego oraz złożyły hołd spoczywającym w niej bohaterom antykomunistycznego podziemia.

       Jest to miejsce szczególnej pamięci, związane z konspiracyjną historią klasztoru. Zuchy pamiętają o tych, którzy przez wiele lat skazani byli na zapomnienie.

      • Dzień Myśli Braterskiej

      • W Dniu Myśli Braterskiej zuchy i harcerze życzą Wam wszystkim głębokich przeżyć, magicznych chwil i niesłabnących więzi.

       A oto prezentujemy zdjęcia z "Balu Przebierańców" z okazji Dnia Myśli Braterskiej, na którym integrowaliśmy się z gromadami zuchowymi i drużynami harcerskimi należącymi do Hufca Zamość. Ciekawe stroje, tańce, pląsy, zabawy, życzenia i słodki poczęstunek. Rekordzista, który zjadł 10 pączków jest wśród nas 😉

       Czuwaj!

      • Przyrzeczenie Harcerskie

      •  

       Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce,

       nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym Prawu Harcerskiemu.

        

       Te słowa wybrzmiały w Klubie harcerskim „Viking” w Zamościu  podczas uroczystego przyrzeczenia w dniu 18 lutego 2023.  Ceremonię poprowadził phm. Rafał Żukowski. Przyrzeczenie Harcerskie to uroczyste ślubowanie składane przy wstępowaniu do harcerstwa. Stanowi ono opis trzech podstawowych zasad wychowawczych obowiązujących w harcerstwie: służby, samodoskonalenia, braterstwa. Jest jednym z najważniejszych momentów w życiu każdego harcerza, to właśnie wtedy otrzymuje on krzyż, który od tej chwili może z dumą nosić na swym mundurze. To niezapomniane przeżycie, które wiąże go zarówno z drużyną, jak i całą organizacją harcerską. Chyba każdy harcerz czy harcerka zapamięta tę chwilę do końca życia.

      • „Czyste powietrze wokół nas”. - program edukacyjny dla przedszkolaków c.d

      • 17 lutego w oddziale przedszkolnym odbyły się kolejne zajęcia tematyczne dla dzieci w ramach projektu „Czyste powietrze wokół nas” prowadzone przez pedagoga szkolnego. Głównym celem zajęć było zwiększenie wiedzy na temat szkodliwości dymu papierosowego, ale i nauka piosenki oraz zapoznanie się z maskotą programu, którą na koniec każdy mógł pokolorować. Przedszkolaki były zaanagażowanie w zajęcia i świetnie pracowały.

      • Dzień Babci i Dzień Dziadka

      • Dzień Babci i Dzień Dziadka w naszej szkole, odbył się w bardzo uroczystej atmosferze. To rodzinne święto, jest wyrazem wdzięczności wnuków za obecność dziadków w ich życiu. W tym szczególnym dniu wnuki miały okazję podziękować swoim dziadkom za poświęcony czas, za troskę, opiekę, zabawę i przekazaną wiedzę. Nasi najmłodsi uczniowie oraz dzieci z oddziału przedszkolnego przygotowali przedstawienie dedykowane kochanym dziadkom. Wierszyki, piosenki, koncert, tańce, laurki, kwiaty i przepyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców to najwspanialszy upominek jaki dziadkowie mogli sobie wymarzyć, nie jedna łza zakręciła się w oku. Można też było powspominać dawne lata, oglądając zdjęcia dziadków i wnuków na przygotowanej specjalnie na tę okazję gazetce. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej pięknej uroczystości. 

      • Walentynki w Naszej Szkole

      • W dniu 14 lutego w naszej szkole ochchodziliśmy "Walentynki". Jak co roku Samorząd Uczniowski  zorganizował pocztę walentynkową do której każdy mógł wrzucić anonimową walentynkę, bądź kartkę z ciepłymi i miłymi słowami do osoby, która lubi i jest dla niego ważna. Dużo osób ubrało się na czerwono. Z tej okazji odbyła się również w naszej szkole dyskoteka, na której każdy się świetnie bawił - we dwoje, jak i wspólnie z całą grupą.

      • Dzień Bezpiecznego Internetu

      • 8 lutego nasza szkoła, jak co roku wzięła udział w cyklicznym wydarzeniu zainicjowanym przez Unię Europejską. Dzień Bezpiecznego Internetu jest wydarzeniem w którym zwracamy uwagę na problemy pojawiające się w sieci, takie jak cyberprzemoc, tożsamość cyfrowa i media społecznościowe. Dla dzieci i młodzieży Internet jest bardzo ważną częścią codziennej rzeczywistości - od komunikowania się ze znajomymi po naukę i granie w gry, czy oglądanie filmików i filmów - młodzież spędza dużo czasu online. Nawet najmłodsze dzieci dysponują własnym smartfonem albo tabletem i potrzebują pomocy, wskazówek jak i poznania zasad, dotyczących korzystania z internetu. Uczniowie klas I, II i III poszerzali swoją wiedzą, grając w edukacyjną pełną przygód grę online, dzięki której  mogli poznać w praktyce podstawowe zasady bezpiecznego udziału w społeczności internetowej. 

      • KLAUN WALDUŚ BAWI I UCZY

      • 7 lutego gościliśmy po raz kolejny w naszej szkole znanego już dzieciom Klauna Waldusia Występ klauna wypełniony był dynamicznymi scenkami, sztuczkami, eksperymentami, zagadkami oraz muzyką. Prezentowane przez klauna zabawy cyrkowe rozwijają koordynację ruchową, wyobraźnię oraz kreatywne myślenie. Klaun angażował do zabawy większość uczniów oraz nauczycieli, nagradzając ich słodkimi upominkami. Walduś zademonstrował wiele różnych i ciekawych sztuczek oraz zagadek. Dzieci chętnie brały udział w programie, ochotnicy z zaangażowaniem wcielali się w role wymyślane przez Waldusia oraz odważnie podejmowali się wykonania zadań wymyślanych przez klauna.

       Spotkanie z Klaunem Waldusiem było nie tylko zabawne, ale też pouczające.

        

      • "Czyste powietrze wokół nas" - program edukacyjny dla przedszkolaków

      • 7 lutego w oddziale przedszkolnym odbyły się drugie warsztaty tematyczne dla dzieci w ramach projektu „Czyste powietrze wokół nas” poprowadzone przez psychologa szkolnego. Przedszkolaki dowiedzieli się podczas zajęć co i dlaczego dymi, jak można zabezpieczać się przed szkodliwym dymem oraz wykonali własne rysunki. Dzieci podczas spotkania były bardzo aktywne i zaciekawione tematem.